تبلیغات
Seyed Mahdi Rafougar - نمونه سوال -آیین دادرسی مدنی 1

تماس با ما

ایمیل: sayedmahdirafougar@yahoo.com

نمونه سوال -آیین دادرسی مدنی 1

 

سوالات امتحان آیین دادرسی مدنی 1

 

از این پرده برتر سخن گاه نیست                                     ز هستی مرا ،اندیشه را ، راه نیست

دانشجویان محترم خواهشمند است در محدوده سوالات به صورت مستدل و مستند پاسخ دهید .استفاده از قانون آیین  دادرسی مدنی بدون حاشیه  مجاز می باشد . سوالات امتحانی را پس از اتمام می توانید برای بررسی بیشتر نزد خود نگه دارید . (مدت زمان پاسخ گویی 120 دقیقه)

 

 

دو ساختمان تجاری به نام الف و ب در مجاورت یکدیگر قرار دارند .ساختمان الف قدمتی نزدیک به سی سال ساخت دارد و ساختمان ب نزدیک به 5 سال است که ساخته شده است .ساختمان ب در هنگام ساخت کوچه ای احداث مینماید و به مالکین ساختمان الف حق استفاده و عبور از کوچه  داده میشود . برخی از مالکین ساختمان ب در هنگام بازسازی مغازه خود ، دیوار کوچه  را تخریب  نموده و کوچه را به ملک خود اضافه  نموده اند .حال به سوالات زیر پاسخ دهید :

1- شما به عنوان اعضا هیات مدیره ساختمان الف یا یکی از مالکین ساخنمان الف چه نوع دعوای حقوقی را در این فرض قابل طرح میدانید ؟ چرا و علت آنرا توضیح دهید . (حداکثردر  5سطر توضیح داده شود . )

2-دعوای مذکور را از حیث انواع دعاوی عینی یا شخصی ، منقول یا غیر منقول ، مالی یا غیر مالی بررسی نمایید . (حداکثر 3سطر )

3-در صورتیکه هیات مدیره ساختمان الف علیه هیات مدیره ساختمان ب طرح دعوی نماید آیا به نظر شما شرایط اساسی اقامه دعوی در این فرض رعایت شده است یا خیر ؟ توضیح دهید .(حداکثر 5سطر )

4-بر فرضی که 2 ساختمان فوق در شهر یزد باشد و اقامتگاه اعضای هیات مدیره مجتمع ب در شهرستان تفت باشد و دعوا در شهرستان تفت اقامه گردد آیا دادگاه تفت صالح به رسیدگی خواهد بود ؟ چرا ؟ (حداکثر 3سطر )

5-با توجه به فرض مسئله آیا سند مالکیت تاثیری در جریان پرونده خواهد داشت ؟ نقش سند مالکیت در اینصورت چیست ؟ (حداکثر 4سطر )

6-به نظر شما حکم صادره از دادگاه بدوی بلافاصله قابلیت اجرا را خواهد داشت یا خیر ؟ دلیل خود را عنوان نمایید . (حداکثر 4سطر )

7-بر فرض اینکه پرونده در دادگاه تفت مطرح گردد و دادگاه تقت با قرار عدم صلاحیت پرونده را به دادگاه یزد ارجاع دهد و دادگاه یزد نیز خود را صالح به رسیدگی نداند و اعتقاد به صلاحیت  دادگاه تقت داشته باشد در اینصورت تکلیف چیست ؟ اختلاف حاصله به چه شکل حل خواهد شد ؟ (حداکثر 3سطر )

8-در فرض فوق در صورتیکه دادگاه یزد خود را صالح به رسیدگی نداند و اعتقاد به صلاحیت دادگاه میبد داشته باشد در اینصورت تکلیف چیست ؟ اختلاف حاصله به چه شکل حل خواهد شد ؟ (حداکثر 3سطر )

9-در صورتیکه هیات مدیره ساختمان الف آقای ج را به عنوان وکیل دادگستری انتخاب نمایند و در جلسه رسیدگی خوانده به وکیل دادگستری توهین نماید در اینصورت توهین کننده چه مجازاتی دارد ؟ (حداکثر 1سطر )

10-در صورتیکه هیات مدیره نماینده مالکین مجتمع باشد در اینصورت نمایندگی از چه نوعی می باشد؟ نمایندگی قانونی ، قراردادی یا  قضایی ؟هم چنین تفاوت نمایندگی با قائم مقامی را توضیح دهید ؟ (حداکثر 5سطر )

نظرات

:: دوشنبه 20 مرداد 1393 01:14 ب.ظ

با تشکر از استاد گرامی به جهت طبقه بندی سوالات و قرار دادن آنها در اختیار دانشجویان ومراجعه کنندگان به وبلاگ

درباره سایت

سید مهدی رفوگر
*وکیل یایه یک دادگستری
*دانش آموخته ی دوره دکترای تخصصی حقوق خصوصیPhD
*مدرس دانشگاه
*عضو کانون وکلای دادگستری مرکز

آخرین عناوین
پیوندها

امکانات سایت