تبلیغات
Seyed Mahdi Rafougar - مراسم ختم استاد امیر ناصركاتوزیان 16 شهریور

فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز

لطفا از تمام مطالب دیدن فرمایید.

مراسم ختم استاد امیر ناصركاتوزیان 16 شهریور با حضور گسترده دانشگاهیان و دوستداران استاد در مسجد دانشگاه تهران برگزار شد.

در این مراسم كه با حضور خانواده مرحوم استاد كاتوزیان ، سرپرست دانشگاه تهران ، اعضای هیأت رئیسه دانشگاه ، وكلای دادگستری، استادان دانشگاه، دانشجویان رشته حقوق و چهره‌هایی از جمله آیت‌الله محقق داماد، دكتر عراقی، دكتر صفایی و دكتر شیخ الاسلامی از استادان پیشكسوت دانشگاه تهران سخنرانی كردند.

در این مراسم پس از قرائت پیام تسلیت معاون حقوقی رئیس جمهور ، دكتر عزت الله عراقی استاد پیشكسوت دانشكده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران ضمن گرامیداشت مقام والای علمی مرحوم كاتوزیان گفت: عزت نفس و اعتماد به نفس بالا موجب شد تا مرحوم كاتوزیان چهره‌ای بی‌همتا در میان حقوقدان عصر خود پیدا كند و در حوزه‌های مختلف حقوقی حرف اول را عنوان كند.
وی افزود: مرحوم كاتوزیان از همان دوران جوانی با تكیه بر مطالعات شخصی و عزت نفس آرای صادره قابل تأملی در كسوت یك قاضی دادگستری صادر كرد و این نشان می‌دهد كه ایشان علاوه بر علم و اعتماد به نفس آشنایی كافی با فقه اسلامی و مبانی علمی حقوق داشته است. آثار مرحوم كاتوزیان حكایت از این دارد كه بر فقهای امامیه استناد و تكیه كامل داشته اما هوشمندی و علم والای این عالم حقوق او را محدود به انتقال مبانی فقهی به زبان فارسی نكرد بلكه به درستی از متون فقهی در جهت ارتقای حقوق كشور بهره‌مند شد.
وی در بخشی دیگر از سخنانش خاطر نشان نمود: استاد كاتوزیان هرگز علاقه نداشت كه مطالبی را تحت عنوان مطالعه تطبیقی از خود به جای گذارد اما ایشان با رعایت تمامی موازین معنوی نگارش یك اثر ،هر جا كه مطلبی را به استناد از قوانین بین‌المللی و دیگر كشورها در آثار خود عنوان كرده به موضوع اتخاذ و مطالعه تطبیقی استناد كرده است.
در ادامه مراسم دكترحسین صفایی از اساتید دانشكده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران طی سخنانی گفت : افتخار می‌كند كه صلاحیت ورود خود به این مركز علمی معتبر كشور توسط مرحوم كاتوزیان امضاء شده، این از افتخارات من است كه اجازه ورودم به دانشگاه تهران با امضای مرحوم كاتوزیان صورت گرفت.
رئیس سابق دانشكده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران در ادامه به سرسختی استاد كاتوزیان برای جلوگیری از ورود افرادی كه صلاحیت كافی برای تصاحب كرسی‌های علمی دانشگاه تهران را نداشتند اشاره كرد و گفت: دكتر كاتوزیان شخصاً مانع ورود و عضویت افرادی كه صلاحیت علمی كافی نداشتند برای بخش هیأت علمی دانشگاه تهران را شد. مرحوم كاتوزیان پیرو اصول اخلاقی و انسانی بود و با ظلم و بی عدالتی مبارزه می‌كرد و در این زمینه مقالاتی نیز نگاشته است.
استاد صفایی عدالت خواهی در عمل را از جمله ویژگی‌های بارز مرحوم كاتوزیان برشمرد و اظهار كرد: علاوه بر این ویژگی بارز مرحوم كاتوزیان در آثار خود عدالت خواهی را مشهود به یادگار گذاشته به نحوی كه ایشان معتقد بود هدف حقوق عدالت است. همچنین در بخش‌هایی از آثار خود تصریح كرده است كه انسان با شعور هدف را انتخاب می‌كند و باید منطق و قانون را برای تحقق عدالت به كار بندد.
وی خاطر نشان كرد: مرحوم كاتوزیان از قانون گرایی افراطی انتقاد می‌كند و معتقد بود كه یك قاضی آنجا كه قوانین را مغایر با عدالت ببیند می‌تواند با استناد به فقه اسلامی و عقل كه مبنای تفكر شیعی است تفسیر معتدلی مطابق عدالت ارائه دهد چرا كه قانون نظم ناقص است و قانون گذار نمی‌تواند تمام جوانب اجتماع را در هنگام وضع قانون در نظر بگیرد.
استاد صفایی یادآور شد: مطابق نظر مرحوم كاتوزیان قانون پدیده‌ای ایستا است در حالی كه جامعه پویا است و این قاضی است كه قانون را با عدالت هماهنگ می‌كند.
وی به بخشی از مقاله قانون گرایی افراطی مرحوم كاتوزیان اشاره كرد و گفت: مرحوم در بخشی از آثار خود چنین آورده بود كه قانون گرایی مرحله ضروری ارتقا است ولی كافی نیست و ما باید به جایی برسیم كه از دوران نظم به دوران عدالت خواهی دست یابیم و فكر می‌كنم در آستانه این تحول بزرگ قرار گرفته‌ایم.
وی در پایان عنوان كرد: مرحوم كاتوزیان خدمات بزرگی را به جامعه ایرانی و حقوقی ارائه داده‌اند و به همگان آموختند كه باید به قوانین احترام گذاشت و در كنار آن عرف و اخلاق را محترم شمرد.

 تاریخ : شنبه 22 شهریور 1393 | 01:59 ب.ظ | نویسنده : سید مهدی رفوگر | نظرات
نقش اماره قضایی در عدالت قضایی
مباحث کاربردی -اجرای مهریه و چک در اداره ثبت
نمونه سوال اختبار -حقوق تجارت-ورشکستگی
نمونه سوال اختبار -حقوق مدنی-اجاره
نمونه لایحه تجدید نظر خواهی (شرط انفساخ-الحاقیه یا متتم قرارداد)
نمونه لایحه تجدید نظر خواهی ( وجه التزام برای وجه نقد )
نمونه لایحه دفاعیه از متهم (مواد مخدر )
نقدی بر رای دیوان عدالت اداری در یک پرونده محیط زیست -آلودگی هوا
قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی، مصوب 1394
تحلیل حقوقی خرید سهام شرکت توسط خود شرکت با توجه به قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر مصوب ۱۳۹۴
سوالات دکتری حقوق خصوصی ۹۲ – ۹۳
شرح وظایف کارآموزان وکالت کانون وکلای دادگستری مرکز
قابلیت مطالبه خسارت‌ها‌ی معنوی
نظریات مشورتی اداره حقوقی قوه قضائیه
تعلیق اجرای مجازات
سؤال اختبار حقوق مدنی
سؤال اختبار آئین دادرسی در امور کیفری
حقوق مدنی 1 -کارشناسی ارشد حقوق خصوصی -دانشگاه آزاد یزد
بررسی قاعده اسقاط مالم یجب
لبست مجموعه سایتهای حقوقی جهان
خجسته باد سال نو
مجموعه مقالات مفید حقوقی
چگونه علیه شرکت هوایی اقامه دعوی نماییم ؟
جزوه حقوق مدنی یک کارشناسی ارشد حقوق خصوصی-دکتر مهدی شهیدی
نمونه سوال مدنی چهار
سوال اختبار -حقوق مدنی-دوره 31 کانون اصفهان
دانلود بهترین جزوات حقوقی
دانلود مقالات حقوق مالکیت فکری
دانلود سوالات آزمون وکالت 1393 با لینک مستقیم + پاسخنامه اولیه
نابرابری موقعیت اقتصادی فروشنده و خریدار در عقد بیع دكتر منصور امینی٭
سایت ماه اسکین طراح قالب وبلاگ رایگان با امکانات عالی
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.